O regionie

A to Wielkopolska właśnie…

Tak można by strawestować słowa Stanisława Wyspiańskiego. Tu przecież zaczęła się Polska, a pierwsi Piastowie tworzyli zręby państwa. Tutaj też przyjęli chrzest - gdzie konkretnie, wciąż pozostaje tajemnicą: na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, na Ostrowie Lednickim, a może w Gnieźnie?

Wielkopolska urzeka krajobrazem równinnym, lekko pofałdowanym i w dużej mierze zalesionym. Najpiękniejsza jest Puszcza Notecka oraz Puszcza Zielonka. Na terenie województwa wielkopolskiego znajduje się Wielkopolski Park Narodowy i fragment Drawieńskiego Parku Narodowego oraz 13 parków krajobrazowych, sporo rezerwatów przyrody (w tym unikatowy „Meteoryt Morasko” w Poznaniu). Światową sławą cieszy się największe skupisko dębów w Europie znajdujące się w€“ Rogalinie.

Podziw budzą też niewysokie wzgórza. To pozostałość działalności lodowca skandynawskiego. Drugą pozostałością działalności lodowca, oprócz wzgórz, są jeziora. Największe ich skupiska występują na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim oraz w okolicach Wągrowca, Gniezna, Poznania, Leszna i Wolsztyna.

Dzięki archeologom wiemy, że człowiek na terenie Wielkopolski pojawił się już około 12 000 lat temu. Wielkopolska romańska najlepiej udokumentowana jest na Szlaku Piastowskim. Gotyk odcisnął swoje piętno na architekturze sakralnej (katedry w Gnieźnie i Poznaniu, fara w Gostyniu). Perłą renesansu jest z całą pewnością poznański ratusz. Barok doczekał się nawet swojej regionalnej odmiany (ratusz i kościoły w Lesznie, klasztory w Gostyniu i Lądzie, poznańska fara, zamek w Rydzynie). Klasycyzm zdominował budownictwo świeckie (Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, wiejskie rezydencje w Czerniejewie i Pawłowicach). Romantyzm ujawnił się najpełniej w architekturze zamku w Kórniku. I tak do współczesności. Osobnym, ale bardzo ważnym znakiem historii jest architektura drewniana, zarówno kościelna, jak i świecka (jedyny w Polsce ratusz drewniany w Sulmierzycach, pozostałości architektury holenderskiej wokół Nowego Tomyśla).

Województwo wielkopolskie zajmuje 29 826 kilometrów kwadratowych powierzchni. Zamieszkuje je ponad 3,3 miliona osób. Pola uprawne pokrywają około 50 procent terenu, a lasy 25 procent. Stolicą Wielkopolski jest Poznań. Najmniejszym miastem natomiast jest Dolsk. W Wielkopolsce znajduje się 109 miast, z których najbardziej charakterystyczne są miasta małe, o bardzo długiej historii. Odległość między najdalej na północ wysuniętym miastem województwa Okonkiem, a najdalej na południe wysuniętym miastem Rychtalem, wynosi 292 kilometry.

 

Więcej ciekawych informacji na temat regionu
można znaleźć na portalu turystycznym Wielkopolski 
www.wielkopolska.travel


Wielka Pętla Wielkopolski
 
Wielkopolska to przede wszystkim obszar z rozległą siecią rzeczną będącą nie lada atrakcją dla amatorów turystyki wodnej w najróżniejszym wydaniu. Szlak biegnący wokół największych rzek w regionie i zamykający się w obrębie zwartej trasy turystycznej został nie bez przyczyny nazwany Wielką Pętlą wielkopolski. Jego wyjątkowość polega na wykorzystaniu równoleżnikowego kierunku przepływu rzek: Warty i Noteci oraz południkowego położenia kanału Warta-Gopło. Szlak ten, liczący blisko 690 km, przebiega przez takie miejscowości województwa wielkopolskiego, jak: Ślesin, Konin, Pyzdry, Śrem, Poznań, Oborniki, Wronki, Sieraków, Międzychód, Krzyż Wielkopolski, Wieleń, Drawsko, Czarnków, Ujście. Przebiega również przez teren województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Poprzez dostęp od zachodu do Odry, jej dopływów i kanałów łączących ją z drogami wodnymi Brandenburgii, Wielka Pętla jest skomunikowana z zachodnią Europą, a poprzez Kanał Bydgoski z Wisłą i innymi rzekami Drogi Wodnej E-70 aż z Kaliningradem.